Post by Auraya King on Dec 6, 2008 0:53:16 GMT 3
Ma ei tea, millal sellele järge tuleb. Ma ei tea, kas see teile meeldib. Ma ei tea, kas te olete seda juba lugenud. Ega ma ei tea ka, kas see jutt üldse midagi väärt on. Aga ma panen selle ikkagist siia üles ja jätan teie otsustada, mis selle jutu mõte on. Mina muidugi tean, mida see mulle tähendab. Aga iga inimese jaoks on mõte erinev. Ma lihtsalt hoiatan, et osad tulevad suurte vahedega.
Esimene.
Mina olin korralik. Minul oli kõik alati õpitud. Minuga ei saanud ükski õpetaja kunagi viriseda – otse vastupidi. Mina olin kõigi õpetajate lemmik ja just mind toodi alati teistele näidiseks. Miks siis just minuga nii tehti?
Oli päev, mida ma armastasin. Esmaspäev. Jah, kõik teised väitsid, et ma olen üdini hull. Aga mis teha, kool ja õppimine oli minu armastus. Kõik oli täiesti normaalne ja tavaline. Astusin seitse nelikümmend kodust välja, et kümme minutit varem kooli jõuda. Nagu alati. Jõudsingi kooli ukse ette ning te oleksite pidanud nägema mu õnne. Ma oleksin võinud seal samas karjuma ja kriiskama hakata. Ma oleksin täiesti kindlalt võinud seda teha, sest ega kedagi teist see väga üllatanud poleks. Aga ma ei jõudnud, jätsin selle idee teiseks korraks. Hah, teiseks korraks. Nagu siin mingit teist korda enam olekski. See selleks. Hommikupoolik möödus, nagu tavaliselt. Matemaatika, füüsika, keemia, eesti keel, ained, mida ma armastasin, möödusin imekiiresti. Oli tunne, et olin alles kooli sisenenud, kui seadsin sammud söögilauda. Isegi seal oli kõik normaalne. Istusin Karini ja Leikiga meie kolmesesse lauda ning asusin ikka nende klatšijutte kuulama. Kui äkki kõik muutus. Söögisaal täitus kisa ja karjetega ning peagi märkasime meiegi selle põhjust. Üks noormees, kes oli juhuslikult meie enda endine klassivend, tormas püstolit käes hoides sisse.
Ja vot siis. Vot siis ei olnud enam selles kõiges mitte midagi normaalset. Tekkis paanika, mida võiski oodata. Olenemata õpetajate kisast, et õpilased vaikselt kohal istuksid ja, et paanitsemiseks pole põhjust, tormasid igas vanuseastmes noored ringi, üritades saalist pääseda. Kuid paljude õnnetuseks oli sealt ainult üks väljapääs ning see asus täpselt Margi taga. Nimelt Mark oli see poiss, kes meie kõigi poole revolvriga osutas. See oli hirmuäratav, seda ma ütlen. Isegi mina, kõige normaalsem ja realistlikum õpilane terves koolis, tundsin paanikat endas tekkimas. Vaevalt suutsin ma püsti tõusta, kui kuulsin pauku ja pöörasin pea, et näha, kas keegi on pihta saanud.
Kuidas ma võisin nii loll olla? Otseloomulikult sai keegi pihta. Ah, mis ma siin keerutan. Asi oli nimelt selles, et mina sain pihta. Justnimelt, mina, kes ma kunagi kellelegi liiga ei ole teinud. Ma ei olnud isegi Marki kuidagi piinanud, olenemata sellest, et terve klass seda tegi. Sel hetkel, kui ma oma seisukorrast teadlikuks sain, vaikis terve saal. Kõigide tähelepanu oli suunatud minule, kes ma üllatunult oma laua kõrval seisin, käed rinnus olevale haavale surutud. Järgmiseks tõusis minu pilk ning ma nägin ehmunud Marki, kes relva kõlava laksuga maha kukutas. Pisarate voolates raputas noormees pead, pomisedes midagi taolist, et ta ei tahtnud seda. Nagu mind oleks huvitanud, mida ta tahtis. Sel hetkel tundsin tõesti, et teistel oli täielik õigus, kui nad teda kiusasid. Ja mina, vana tobu, olin talle veel kaasa tundnud. Selleks ajaks jõudis minu kehale see sitt olukord kohale ja ma langesin verisena maha. Nii Leiki kui ka Karin kummardusid nuttes minu kohale, panemata enam kedagi teist tähele. Kuid minu tähelepanu ei koondunud üldse neile. Selle asemel mõtlesin ma Raimsile ja Merkale. Üllatunud ning kähiseva häälega pomisesin ma: “Öe-öelge n-neile. R-raimondile j-ja Mer-merkale, et.. m-ma armas-armastan neid.” Muud olukorras oleks mind kindlasti naerma ajanud see, kuidas mu hääl igat pidi kohises ja kahises. Isegi selles olukorras oleksin ma naerma pursanud, kui see oleks võimalik olnud. Kuid millegipärast mu näolihased midagi seesugust vormida ei suutnud.
Meie klassijuhataja, Merike Pukk, jõudis lõpuks ometi kohale. “Liisu, Liisu! On sinuga kõik ikka korras?” Tulgu taevas appi, ma poleks iial arvanud, et minu klassijuhataja peast nii segi võib minna. Kas minuga on kõik korras? Kas ma pidin tema arust püsti tõusma ja naerdes teatama, et jah, kõik on okei. Issand halasta, mul oli KUUL RINNUS KINNI! Kuulsin kedagi läheduses telefonisse rääkimas. Ma ei suutnud sõnu eraldada, kuid sain aru, et tegemist pidi olema hädaabinumbriga. Kujutasin vaimusilmas ette, kuidas Merka ja Raimps seda uudist võtavad. Kuid see mõte tegi liiga palju haiget – ma pidin selle kõrvale jätma.
Asi oli selles, et ega ma mingi tavaline tuupur polnud. Mulle lihtsalt meeldis kool, aga ega see tähendanud, et mul oma poissi ja parimat sõbrannat polnud. Minu poiss, Raimond Maagi, on täiesti tip-top noormees. Ta on hästi nunnude pruunide silmadega, pikemat kasvu ja särava naeratusega. Okei, üks asi mulle tõesti temas ei meeldi. Nimelt on tema hinded katastroofilised. Olenemata sellest, kui mitu korda ma olen talle pähe üritanud tampida, et neutronite arvu saab teada aatomi ümardatud massist elektronide arvu lahutamisel, ei võta tema aju seda kinni. Üha alati küsib ta mult seda üle. Muidugi ei ole tal mind koolis abiks – käime me ju ikkagi täiesti erinevates koolides.
Järgmiseks Merka. Merilin Maagi. Jah, õigesti märkasite – tegu on tõesti õe ja vennaga. Või noh, kui täpsem olla siis kaksikutega. Naljakas, mis?! Minu parim sõbranna ja poisssõber on kaksikud. Hah, tõesti, mida ma küll mõtlesin? Kuid see on täiesti võimalik. Merka on väga Raimpsi moodi. Tõsi küll, ta ei ole nii kena ja armas, kuid siiski.. Meil on väga vähe tülisid ja vaidlused tunduvad meie jaoks naljakad. Ka tema jaoks on õppimine väga tähtis.
Okei, tegelikult peaksin vist rääkima, mis edasi sai. Noh. Järgmiseks kuulsin Marki enda kohale kummardumas ja sosistamas: “Liisu, see ei pidanud üldse sina olema. Anna mulle andeks, tõesti. Aga ma luban, et kõik saab korda. Ma luban. Kiirabi jõuab kohe siia.” Naljakas, et ma ei olnudki enam tema peale vihane. Ma andestasingi talle mõttes, sest otseloomulikult ei suutnud ma enam rääkida. Nüüd, kus kõige tähtsam oli öeldud. Ja mis veel naljakam. See kõne oli viimane, mida ma kuulsin. Nimelt läks järgmisel hetkel mul silme-eest mustaks ja ma ei kuulnud enam midagi. Ainult tajusin enda mõtteid ja üllatust, mis minus endiselt pulbitses. See oli kuidagi hirmuäratav vaikus.
Ning siis muutus selle päeva jooksul juba kolmandat korda minu jaoks kõik. Kas te suudate seda uskuda? Kolm korda päevas täielikud muutused. Nimelt tundis, kuidas nägemine taas tagasi tuli. Naeratasin vallatult, olles valmis juba sõbrannadele ja kõigile teistele karjuma, et kõik ongi okei. Kuid siis märkasin midagi imelikku. Kõik värvid olid kuidagi õrnemad. Leiki top, mis neoonroosa pidi olema, paistis mulle õrna roosana. See ei läinud kokku. Juba suutsingi oma lauset alustada, et teavitada oma kahtlast silmanägemist, kui nägin midagi, mis mind täiesti endast välja viis. Laip. Kui täpsem olla, siis minu laip. Selle kohale kummardusid punasesse riietunud mehed, kes mind minu teadmiste põhjal elustada üritasid. Midagi nii imelikku polnud ma veel varem näinud. Kuidas oli loogiliselt võimalik, et mind oli kaks tükki? Ja veel loogilisemalt võimalik, et seda osa, mis mõtles ja rääkis, keegi teine ei kuulnud. Vot see pani minu mõistuse tõsiselt proovile. Hetkeks arvasin isegi, et olen täielikult oma mõistuse kaotanud. Et olen liiga palju õppinud ning see tingib nüüd selliseid nägemusi. Selle kontrollimiseks küünitusin Karini poole, kes mulle, mõtlevale mulle, kõige lähemal seisis. Ja siis tabas mind järgmine löök. Minu käsi läks otse läbi sõbranna käe. Okei, enda ülistamiseks pean tunnistama, et ta võpatas ja vaatas ehmunult ringi, otsekui midagi külma oleks teda puudutanud, kuid üsna pea pöördus kogu tema tähelepanu taas teadvusetule minule. Vahtisin suu ammuli oma kätt ning seejärel kohta, kust see nii vabalt läbi oli läinud. Proovisin uuesti. Asi läks halvemini – nüüd ei teinud Karin enam üldse välja. Suutmata otsustada, mida ma tegema peaksin, kummardusin teadusetu keha poole ning kuulatasin tähelepanelikult. Ei, südametukseid polnud kuulda ja ilmselt jõudsid ka arstid sellele järeldusele, sest järgmisel hetkel tõusid nad päid langetades püsti. Mida nad sellega mõtlesid? Teadsin oma teadmiste kaudu liigagi hästi, et see liigutus tähendas kurbust ja kaastunnet. Kuid millele nad kaasa tundsid? Ma olin ju terve. Okei, pidin tunnistama, et see teine, elutu keha seal põrandal oli tõesti veid**e kummaline, kuid see ei omanud tähtsust. Tähtsust omas see, et ma tõesti, tõesti olin elus. Või ei olnud? Kui ma siis järgi hakkasin mõtlema, tundus see kõik liiga kahtlane. Esiteks muidugi see, et mind oli kaks tükki. Elus mina ja surnud mina. Teiseks siis see, et keegi mind ei näinud ja kolmandaks minu käsi, mis läbi Karini läks. See ei omandanud minu silmis ikka veel mingisugust loogikat. Ja siis jõudis mulle kõik pärale.
Õhtu, mil ma Merka ja Raipmsi pool ööbinud olin, kunagi lapsepõlves. Öö, mil me olime vaime välja kutsunud. Ennast tahtmatult võbistades tõstis käe silmade kõrgusele. Tõesti, minu nahk oli kahvatu, peaaegu läbipaistev. Väristasin ennast taas. See ei saanud võimalik olla. Ei saanud, ei tohtinud. Ma ei suutnud seda uskuda. Kuidas, pagana päraslt, pidi olema võimalik, et minust oli saanud vaim?? Tühipaljas nähtamatu kujutis, kes lihtsalt maailmas eksisteerib. Ma ju ei uskunud vaimudesse. Kõik need tondiõhtus, mis klassilaagrites läbivaks teemaks olid, ajasid mind pigem naerma, kui muretsema. See ei saanud ometi võimalik olla. Kuid ometi nägin, kuidas arstid minu keha kanderaamile tõstsid, lina üle näo tõmbasid ja minema kõndisid. Samuti nägin Marki, kes põlvili maas lebas, pisarad põskedel sädelemas ning Leikit ja Karinit, kes üksteise embuses nutsid. Üks naine, kiirabist, kes endiselt seal oli, pöördus mu sõbrannade poole. “Kas te olete selle tüdruku sõbrannad?” küsis ta mitte just kõige lahkemal toonil, arvestades seda, et need kaks tüdrukut olid just ühe oma lähedase sõbranna kaotanud. Nuuksatades noogutasid mõlemad. “Okei, kas te teate, kellele ma teatama peaksin? Tema vanemate numbreid, elukohta.” Leiki oli see, kes ennast esimesena kogus. Ta oli alati see, kes ennast esimesena kogus. “Ja-ah,” nuuksus ta. “Ema number on 5399845. J-ja tema poisile peaks teatama. A-aga ma arvan, et ta ema teab n-numbrit.” Naine noogutas rõhutatult, pööras siis kõigile selja ja sammus kanderaami, koos minu laibaga, tassivatele meestele järgi.
Ohkasin raskelt, suutmata ikka veel oma avastust uskuda. See pidi olema mingi alatu nali. Kuid siiski ei saanud ma sinna midagi teha. Astusin Leiki ja Karini juurde, kes üksteise embuses endiselt nutsid ning tõmbasid üle mõlema käe. Mõlemad neiud võpatasid korraks ehmunult, Karin arvatavasti tundes seda sama külmust, mis enne temani oli jõudnud. Raputasin pead ja pöörasin neile selja, joostes enda laibale järgi.
Oli täiesti ebanormaalne, et selline normaalne päev niimoodi lõppeb. Ja veel enam. Et selline normaalne, hea päev niimoodi minu jaoks lõppeb.
Esimene.
Mina olin korralik. Minul oli kõik alati õpitud. Minuga ei saanud ükski õpetaja kunagi viriseda – otse vastupidi. Mina olin kõigi õpetajate lemmik ja just mind toodi alati teistele näidiseks. Miks siis just minuga nii tehti?
Oli päev, mida ma armastasin. Esmaspäev. Jah, kõik teised väitsid, et ma olen üdini hull. Aga mis teha, kool ja õppimine oli minu armastus. Kõik oli täiesti normaalne ja tavaline. Astusin seitse nelikümmend kodust välja, et kümme minutit varem kooli jõuda. Nagu alati. Jõudsingi kooli ukse ette ning te oleksite pidanud nägema mu õnne. Ma oleksin võinud seal samas karjuma ja kriiskama hakata. Ma oleksin täiesti kindlalt võinud seda teha, sest ega kedagi teist see väga üllatanud poleks. Aga ma ei jõudnud, jätsin selle idee teiseks korraks. Hah, teiseks korraks. Nagu siin mingit teist korda enam olekski. See selleks. Hommikupoolik möödus, nagu tavaliselt. Matemaatika, füüsika, keemia, eesti keel, ained, mida ma armastasin, möödusin imekiiresti. Oli tunne, et olin alles kooli sisenenud, kui seadsin sammud söögilauda. Isegi seal oli kõik normaalne. Istusin Karini ja Leikiga meie kolmesesse lauda ning asusin ikka nende klatšijutte kuulama. Kui äkki kõik muutus. Söögisaal täitus kisa ja karjetega ning peagi märkasime meiegi selle põhjust. Üks noormees, kes oli juhuslikult meie enda endine klassivend, tormas püstolit käes hoides sisse.
Ja vot siis. Vot siis ei olnud enam selles kõiges mitte midagi normaalset. Tekkis paanika, mida võiski oodata. Olenemata õpetajate kisast, et õpilased vaikselt kohal istuksid ja, et paanitsemiseks pole põhjust, tormasid igas vanuseastmes noored ringi, üritades saalist pääseda. Kuid paljude õnnetuseks oli sealt ainult üks väljapääs ning see asus täpselt Margi taga. Nimelt Mark oli see poiss, kes meie kõigi poole revolvriga osutas. See oli hirmuäratav, seda ma ütlen. Isegi mina, kõige normaalsem ja realistlikum õpilane terves koolis, tundsin paanikat endas tekkimas. Vaevalt suutsin ma püsti tõusta, kui kuulsin pauku ja pöörasin pea, et näha, kas keegi on pihta saanud.
Kuidas ma võisin nii loll olla? Otseloomulikult sai keegi pihta. Ah, mis ma siin keerutan. Asi oli nimelt selles, et mina sain pihta. Justnimelt, mina, kes ma kunagi kellelegi liiga ei ole teinud. Ma ei olnud isegi Marki kuidagi piinanud, olenemata sellest, et terve klass seda tegi. Sel hetkel, kui ma oma seisukorrast teadlikuks sain, vaikis terve saal. Kõigide tähelepanu oli suunatud minule, kes ma üllatunult oma laua kõrval seisin, käed rinnus olevale haavale surutud. Järgmiseks tõusis minu pilk ning ma nägin ehmunud Marki, kes relva kõlava laksuga maha kukutas. Pisarate voolates raputas noormees pead, pomisedes midagi taolist, et ta ei tahtnud seda. Nagu mind oleks huvitanud, mida ta tahtis. Sel hetkel tundsin tõesti, et teistel oli täielik õigus, kui nad teda kiusasid. Ja mina, vana tobu, olin talle veel kaasa tundnud. Selleks ajaks jõudis minu kehale see sitt olukord kohale ja ma langesin verisena maha. Nii Leiki kui ka Karin kummardusid nuttes minu kohale, panemata enam kedagi teist tähele. Kuid minu tähelepanu ei koondunud üldse neile. Selle asemel mõtlesin ma Raimsile ja Merkale. Üllatunud ning kähiseva häälega pomisesin ma: “Öe-öelge n-neile. R-raimondile j-ja Mer-merkale, et.. m-ma armas-armastan neid.” Muud olukorras oleks mind kindlasti naerma ajanud see, kuidas mu hääl igat pidi kohises ja kahises. Isegi selles olukorras oleksin ma naerma pursanud, kui see oleks võimalik olnud. Kuid millegipärast mu näolihased midagi seesugust vormida ei suutnud.
Meie klassijuhataja, Merike Pukk, jõudis lõpuks ometi kohale. “Liisu, Liisu! On sinuga kõik ikka korras?” Tulgu taevas appi, ma poleks iial arvanud, et minu klassijuhataja peast nii segi võib minna. Kas minuga on kõik korras? Kas ma pidin tema arust püsti tõusma ja naerdes teatama, et jah, kõik on okei. Issand halasta, mul oli KUUL RINNUS KINNI! Kuulsin kedagi läheduses telefonisse rääkimas. Ma ei suutnud sõnu eraldada, kuid sain aru, et tegemist pidi olema hädaabinumbriga. Kujutasin vaimusilmas ette, kuidas Merka ja Raimps seda uudist võtavad. Kuid see mõte tegi liiga palju haiget – ma pidin selle kõrvale jätma.
Asi oli selles, et ega ma mingi tavaline tuupur polnud. Mulle lihtsalt meeldis kool, aga ega see tähendanud, et mul oma poissi ja parimat sõbrannat polnud. Minu poiss, Raimond Maagi, on täiesti tip-top noormees. Ta on hästi nunnude pruunide silmadega, pikemat kasvu ja särava naeratusega. Okei, üks asi mulle tõesti temas ei meeldi. Nimelt on tema hinded katastroofilised. Olenemata sellest, kui mitu korda ma olen talle pähe üritanud tampida, et neutronite arvu saab teada aatomi ümardatud massist elektronide arvu lahutamisel, ei võta tema aju seda kinni. Üha alati küsib ta mult seda üle. Muidugi ei ole tal mind koolis abiks – käime me ju ikkagi täiesti erinevates koolides.
Järgmiseks Merka. Merilin Maagi. Jah, õigesti märkasite – tegu on tõesti õe ja vennaga. Või noh, kui täpsem olla siis kaksikutega. Naljakas, mis?! Minu parim sõbranna ja poisssõber on kaksikud. Hah, tõesti, mida ma küll mõtlesin? Kuid see on täiesti võimalik. Merka on väga Raimpsi moodi. Tõsi küll, ta ei ole nii kena ja armas, kuid siiski.. Meil on väga vähe tülisid ja vaidlused tunduvad meie jaoks naljakad. Ka tema jaoks on õppimine väga tähtis.
Okei, tegelikult peaksin vist rääkima, mis edasi sai. Noh. Järgmiseks kuulsin Marki enda kohale kummardumas ja sosistamas: “Liisu, see ei pidanud üldse sina olema. Anna mulle andeks, tõesti. Aga ma luban, et kõik saab korda. Ma luban. Kiirabi jõuab kohe siia.” Naljakas, et ma ei olnudki enam tema peale vihane. Ma andestasingi talle mõttes, sest otseloomulikult ei suutnud ma enam rääkida. Nüüd, kus kõige tähtsam oli öeldud. Ja mis veel naljakam. See kõne oli viimane, mida ma kuulsin. Nimelt läks järgmisel hetkel mul silme-eest mustaks ja ma ei kuulnud enam midagi. Ainult tajusin enda mõtteid ja üllatust, mis minus endiselt pulbitses. See oli kuidagi hirmuäratav vaikus.
Ning siis muutus selle päeva jooksul juba kolmandat korda minu jaoks kõik. Kas te suudate seda uskuda? Kolm korda päevas täielikud muutused. Nimelt tundis, kuidas nägemine taas tagasi tuli. Naeratasin vallatult, olles valmis juba sõbrannadele ja kõigile teistele karjuma, et kõik ongi okei. Kuid siis märkasin midagi imelikku. Kõik värvid olid kuidagi õrnemad. Leiki top, mis neoonroosa pidi olema, paistis mulle õrna roosana. See ei läinud kokku. Juba suutsingi oma lauset alustada, et teavitada oma kahtlast silmanägemist, kui nägin midagi, mis mind täiesti endast välja viis. Laip. Kui täpsem olla, siis minu laip. Selle kohale kummardusid punasesse riietunud mehed, kes mind minu teadmiste põhjal elustada üritasid. Midagi nii imelikku polnud ma veel varem näinud. Kuidas oli loogiliselt võimalik, et mind oli kaks tükki? Ja veel loogilisemalt võimalik, et seda osa, mis mõtles ja rääkis, keegi teine ei kuulnud. Vot see pani minu mõistuse tõsiselt proovile. Hetkeks arvasin isegi, et olen täielikult oma mõistuse kaotanud. Et olen liiga palju õppinud ning see tingib nüüd selliseid nägemusi. Selle kontrollimiseks küünitusin Karini poole, kes mulle, mõtlevale mulle, kõige lähemal seisis. Ja siis tabas mind järgmine löök. Minu käsi läks otse läbi sõbranna käe. Okei, enda ülistamiseks pean tunnistama, et ta võpatas ja vaatas ehmunult ringi, otsekui midagi külma oleks teda puudutanud, kuid üsna pea pöördus kogu tema tähelepanu taas teadvusetule minule. Vahtisin suu ammuli oma kätt ning seejärel kohta, kust see nii vabalt läbi oli läinud. Proovisin uuesti. Asi läks halvemini – nüüd ei teinud Karin enam üldse välja. Suutmata otsustada, mida ma tegema peaksin, kummardusin teadusetu keha poole ning kuulatasin tähelepanelikult. Ei, südametukseid polnud kuulda ja ilmselt jõudsid ka arstid sellele järeldusele, sest järgmisel hetkel tõusid nad päid langetades püsti. Mida nad sellega mõtlesid? Teadsin oma teadmiste kaudu liigagi hästi, et see liigutus tähendas kurbust ja kaastunnet. Kuid millele nad kaasa tundsid? Ma olin ju terve. Okei, pidin tunnistama, et see teine, elutu keha seal põrandal oli tõesti veid**e kummaline, kuid see ei omanud tähtsust. Tähtsust omas see, et ma tõesti, tõesti olin elus. Või ei olnud? Kui ma siis järgi hakkasin mõtlema, tundus see kõik liiga kahtlane. Esiteks muidugi see, et mind oli kaks tükki. Elus mina ja surnud mina. Teiseks siis see, et keegi mind ei näinud ja kolmandaks minu käsi, mis läbi Karini läks. See ei omandanud minu silmis ikka veel mingisugust loogikat. Ja siis jõudis mulle kõik pärale.
Õhtu, mil ma Merka ja Raipmsi pool ööbinud olin, kunagi lapsepõlves. Öö, mil me olime vaime välja kutsunud. Ennast tahtmatult võbistades tõstis käe silmade kõrgusele. Tõesti, minu nahk oli kahvatu, peaaegu läbipaistev. Väristasin ennast taas. See ei saanud võimalik olla. Ei saanud, ei tohtinud. Ma ei suutnud seda uskuda. Kuidas, pagana päraslt, pidi olema võimalik, et minust oli saanud vaim?? Tühipaljas nähtamatu kujutis, kes lihtsalt maailmas eksisteerib. Ma ju ei uskunud vaimudesse. Kõik need tondiõhtus, mis klassilaagrites läbivaks teemaks olid, ajasid mind pigem naerma, kui muretsema. See ei saanud ometi võimalik olla. Kuid ometi nägin, kuidas arstid minu keha kanderaamile tõstsid, lina üle näo tõmbasid ja minema kõndisid. Samuti nägin Marki, kes põlvili maas lebas, pisarad põskedel sädelemas ning Leikit ja Karinit, kes üksteise embuses nutsid. Üks naine, kiirabist, kes endiselt seal oli, pöördus mu sõbrannade poole. “Kas te olete selle tüdruku sõbrannad?” küsis ta mitte just kõige lahkemal toonil, arvestades seda, et need kaks tüdrukut olid just ühe oma lähedase sõbranna kaotanud. Nuuksatades noogutasid mõlemad. “Okei, kas te teate, kellele ma teatama peaksin? Tema vanemate numbreid, elukohta.” Leiki oli see, kes ennast esimesena kogus. Ta oli alati see, kes ennast esimesena kogus. “Ja-ah,” nuuksus ta. “Ema number on 5399845. J-ja tema poisile peaks teatama. A-aga ma arvan, et ta ema teab n-numbrit.” Naine noogutas rõhutatult, pööras siis kõigile selja ja sammus kanderaami, koos minu laibaga, tassivatele meestele järgi.
Ohkasin raskelt, suutmata ikka veel oma avastust uskuda. See pidi olema mingi alatu nali. Kuid siiski ei saanud ma sinna midagi teha. Astusin Leiki ja Karini juurde, kes üksteise embuses endiselt nutsid ning tõmbasid üle mõlema käe. Mõlemad neiud võpatasid korraks ehmunult, Karin arvatavasti tundes seda sama külmust, mis enne temani oli jõudnud. Raputasin pead ja pöörasin neile selja, joostes enda laibale järgi.
Oli täiesti ebanormaalne, et selline normaalne päev niimoodi lõppeb. Ja veel enam. Et selline normaalne, hea päev niimoodi minu jaoks lõppeb.